duminică, 4 octombrie 2009

Sfarsit de saptamana

Se pare ca am ratat cateva zile de scris. Probabil ca se va mai intampla. Va trebui sa invat sa fiu mai perseverenta. Adevarul este ca ma entuziasmez usor cand fac un lucru nou dar si mai adevarat ca ma plictisesc destul de repede. Nu este o calitate de care sa fiu prea mandra.

Dar mai bine va spun ce dilema am avut joi seara cand am ajuns acasa si am gasit un proces verbal lipit de usa de la intrare.Era vorba de o amenda ce o ignor de vreo luna
Asa cum spuneam, acum vreo luna am ajuns in cartierul meu iubit si am parcat masina in interiorul unei parcari . Ce este drept am ratat un semn de parcare si am asezat imediat dupa el . Nu inteleg de ce au pus acel semn avand in vedere ca in aceasta zona ar mai fi avut loc cel putin doua masini fara sa incurce in vreun fel circulatia. Dar probabil ca sunt prea multe locuri de parcare si trebuie sa mai fie fraieri ca mine care sa plateasca amenzi si sa umfle buzunarele unor firme cu tarife stabilite dumnezeu stie cum. Asa ca in ziua aceea am lasat masina pentru aproximativ o ora si m-am dus la coafor . A fost foarte relaxant, pana cand am ajuns la locul cu pricina si am crezut initial ca am uitat unde am parcat , apoi ca mi s-a furat masina . Insa in momentul urmator am vazut un domn care se agita in aceeasi zona si era destul de nervos asa ca am inteles ca au trecut prin zona baietii cu ridicatul de masini, ceea ce mi-a confirmat si domnul ce se agita mai devreme si care se pare ca mai trecuse prin experienta neplacuta cu ceva timp in urma in aceeasi zona.Mi-a explicat in cateva cuvinte procedura si a fost suficient de dragutz sa ma duca la locul cu pricina, o parcare nenorocita la iesire din Bucuresti. Am platit 5 milioane ! scuzati 500 RON .pentru o ora ! scump doamna , mi-am zis . asa iti trebuie daca ai vrut sa te coafezi ! pe de alta parte nu intelegeam fenomenul si anume ca era totusi o parcare ce nu se afla la strada principala si cu toate asta mi-am furat-o ! acum a sosit si procesul verbal de la politie ca deh toti trebuie sa manance o paine insa am avut o dilema : sa il platesc sau sa nu ? asa ca m-am decis si am amanat momentul ...o fi bine , o fi rau ?! probabil ca timpul va decide insa mi se pare jaf la drumul mare !

Dar sa va spun cum a fost in weekend ...ploaie. da, asta stim !
ce pot spune este ca am fost intr-unul din cluburile din Bucuresti si mi-am dat seama cat de usor poti crea impresii false ! am primit o "oferta" de la niste "domni" sa le dansez ! dupa un refuz politicos, apoi inca unul mai putin politicos am decis ca este mai intelept sa ma pierd in multime . Stau si acum si ma intreb ce am facut de am primit aceasta "oferta" avand in vedere ca nu am facut absolut nimic provocator. Am vrut sa petrec o seara in care sa dansez si sa ma bucur de compania prietenilor.Atat. Concluzia din acest incident este ca nu trebuie sa faci nimic si cu toate astea ti se pune eticheta...se pare ca asta este societatea in care traim .plina de mizerii si de oameni care au impresia ca pot cumpara chiar orice .

Restul weekendului a fost foarte linistit si mi-a incarcat bateriile pentru saptamana ce urmeaza sau cel putin eu asa sper . pentru ca si de data asta am reusit sa imi incarc programul la maxim , mai ales dupa orele de serviciu. insa sunt multumita. momentan :)

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu